top of page
Samorządowcy! Wprowadźmy powszechny obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, mające przerwać łańcuch infekcji koronawirusem w Polsce. Choć kwarantanna jest potrzebna, a jej wczesne zarządzenie w kraju należy uznać za decyzję trafną, to jednak z niepokojem obserwujemy kolejne, coraz dalej idące ograniczenia praw obywatelskich, dokonywane pod pretekstem walki z epidemią. Eksperci prawni, przedstawiciele uniwersytetów oraz organy powołane do ochrony praw i wolności obywatelskich oceniają, że ograniczenia te nie są zgodne z Konstytucją. Jednocześnie stale notowany wzrost liczby zarażeń wskazuje, że wprowadzone ograniczenia nie przyniosły spodziewanych rezultatów i kwarantanna nie jest skuteczna.

 

Część środowiska naukowego wskazuje, że odpowiadać za to może duża liczba osób zarażonych, które nie wykazują żadnych symptomów choroby, a pojawiają się w sklepach czy miejscach pracy, zarażając innych. Jednocześnie doniesienia naukowe sugerują, że droga kropelkowa może być głównym sposobem przenoszenia infekcji. Choć maseczka, nawet wykonana domowym sposobem, nie chroni przed zarażeniem, to jednak utrudnia zarażanie innych. Przykład państw azjatyckich, gdzie zasłanianie twarzy jest wzorcem kulturowym i stało się powszechne w okresie epidemii, sugeruje, że kwarantanna połączona z maskowaniem twarzy skutecznie przerywają łańcuch nowych infekcji.

 

Zalecenia do powszechnego noszenia masek pojawiły się w publikacji na łamach Lancet (Shuo Feng et al. Rational use of face masks in the COVID-19 pandemic, The Lancet Resp Med, 20.03.2020), z kolei na łamach Science George Gao, szef chińskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, zaleca wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek, a jego brak nazywa „największym błędem”:

 

https://www.sciencemag.org/news/2020/03/not-wearing-masks-protect-against-coronavirus-big-mistake-top-chinese-scientist-says

 

Jak z niepokojem obserwujemy, rząd zajęty jest obecnie politycznymi awanturami, zaniedbując swoje obowiązki wobec obywateli w zakresie walki z epidemią. Brakuje testów, brak jest planowego śledzenia dróg rozprzestrzeniania się epidemii. Jedynym środkiem wykorzystywanym do walki z epidemią jest coraz bardziej nierozsądne ograniczanie swobód obywatelskich i niszczenie gospodarki w postaci zakazów funkcjonowania kolejnych branż i firm.

 

W tej sytuacji na nas – progresywnych samorządowcach – spoczywa obowiązek uświadomienia naszym lokalnym społecznościom konieczności wprowadzenia u siebie obowiązku noszenia masek w przestrzeni publicznej. Przykład Suwałk i Sejn pokazuje, że lokalnie się organizując jesteśmy w stanie uszyć – korzystając z miejscowych szwalni i pomocy osób prywatnych, mających w domach maszyny do szycia – i dostarczyć mieszkańcom choćby po jednej maseczce wielokrotnego użytku na rodzinę. Maseczki takie łatwo dezynfekuje się domowymi sposobami (pranie, prasowanie czy piekarnik), a pozwolą one skuteczniej niż jakiekolwiek zakazy przerwać łańcuch nieświadomych transmisji wirusa w populacji.

 

Dajmy przykład rządzącym naszym krajem, że potrafimy się sprawnie i szybko zorganizować, dbając o dobro naszych obywateli.

 

Apelujemy również do decydentów, żeby pamiętać, że skutecznej metody walki z epidemią nie stanowią niezgodne z Konstytucją ograniczenia praw obywatelskich i kary, ale wykorzystanie wiedzy naukowej i jej szybka implementacja. Tylko obowiązkowe noszenie masek, powszechne testowanie populacji oraz poszukiwanie dróg zarażania mają w perspektywie czasu szansę na spowolnienie tempa rozwoju epidemii.

 

Bez tych działań jesteśmy skazani na wiele niepotrzebnych śmierci i ludzkich tragedii.

Faksymile_ŁG.jpg

Łukasz Gibała

Przewodniczący

Energii Miast

faksymile SZ.R..png

Katarzyna Sztop-Rutkowska

Wiceprzewodnicząca

Energii Miast

Jan_Śpiewak.png

Jan Śpiewak

Wiceprzewodniczący

Energii Miast

faksymile_Wojciech_Pająk_2.png

Wojciech Pająk

Radny Suwałk

Tomasz_Olszówska.png

Tomasz Olszówka

Radny Tarnowa

bottom of page