top of page
Kim jesteśmy?
Jesteśmy ludźmi, którzy przez ostatnie lata robili wszystko, by miejsca, w których żyją – nasze duże i mniejsze miasta – stawały się lepsze dla swoich mieszkanek i mieszkańców. Teraz zdecydowaliśmy, by połączyć nasze siły, chęć działania i doświadczenie po to, żeby lepszym miejscem do życia stała się cała Polska. 
na_www_ŁG_alternatywne.jpg

Impulsem do stworzenia ogólnopolskiej sieci było nawiązanie współpracy miejskich działaczy z Krakowa i Warszawy. Tę międzymiastową sieć cały czas rozbudowujemy – dołączają do nas ludzie zaangażowani w działania w innych polskich miastach i miasteczkach.

Łączy nas energia, niezależność i wspólne wartości. Wśród nas są miejscy aktywiści, samorządowcy, działacze organizacji pozarządowych. Od lat obserwujemy to, co dzieje się w naszych miastach, wskazujemy błędy i proponujemy lepsze rozwiązania, nowe albo sprawdzone już na świecie. Realizujemy projekty, dzięki którym miejsca, w których toczy się nasza codzienność, stają się przyjaźniejsze dla swoich mieszkanek i mieszkańców.

Zrzut ekranu 2019-03-27 o 21.03.13.png
CV_Prostokat_Duze.jpg

Przewodniczący

Łukasz
Gibała

Radny Miasta Krakowa, lider klubu radnych „Kraków dla Mieszkańców”. Działacz społeczny i polityk niezależny. Były radny Sejmiku Województwa Małopolskiego i poseł na Sejm RP (2007-2015). Doktorat z logiki napisał na University of Notre Dame w USA, a obronił na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim. Założyciel i lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców (w latach 2014-2018 działającego pod nazwą Logiczna Alternatywa dla Krakowa). Inicjator stworzenia think tanku, będącego zapleczem eksperckim klubu „Kraków dla Mieszkańców” w Radzie Miasta Krakowa. Autor książki „Kraków. Nowa energia” (2017), w której przedstawił swoją wizję rozwoju miasta. W wyborach prezydenta Krakowa w 2018 roku jako kandydat niezależny otrzymał 58 tysięcy (17%) głosów. Prywatnie przedsiębiorca, właściciel firmy produkującej m.in. filamenty do druku 3D.

Członkini Zarządu

Anna
Wrzosek

Prawniczka, a jednocześnie sprawdzona w boju organizatorka – od 2016 roku koordynuje działania stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców (wcześniej działającego pod nazwą Logiczna Alternatywa dla Krakowa). Jako legislatorka klubu Kraków dla Mieszkańców w Radzie Miasta Krakowa przygotowuje projekty uchwał i rezolucji, a także recenzuje propozycje uchwał zgłaszane przez prezydenta miasta i pozostałe kluby. Czas dzieli między Kraków i Warszawę, gdzie na Akademii Leona Koźmińskiego studiuje podyplomowo na kierunku „CSR. Cele zrównoważonego rozwoju w strategii firmy”. Wyróżnia ją między innymi to, że każdą zawiłość prawną potrafi wytłumaczyć w prosty i jasny sposób. W wyborach samorządowych 2018 roku była pełnomocnikiem wyborczym i szefem sztabu niezależnego komitetu wyborczego Kraków dla Mieszkańców, który wystawił kompletne listy we wszystkich okręgach wyborczych i zdobył reprezentację w Radzie Miasta Krakowa. 

Wiceprzewodniczący

Jan
Śpiewak

Socjolog miasta, publicysta, doktorant UW. Prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. Były radny warszawskiej dzielnicy Śródmieście (2014-2018). Był jednym z liderów ruchu miejskiego, przekształconego w Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, któremu przewodniczył od jego powołania w 2014 roku do 2016 roku. Nie tylko w stolicy, ale w skali kraju zasłynął ujawnieniem i nagłośnieniem warszawskiej afery reprywatyzacyjnej. To właśnie swojej walce z dziką reprywatyzacją zawdzięcza wiele pozwów – które kolejno wygrywa, a pozywający go przedstawiciele świata politycznego i biznesowego w wielu przypadkach mają już postawione zarzuty karne. Autor książki „Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej” (2017). W wyborach 2018 lider i kandydat na prezydenta miasta komitetu „Wygra Warszawa” – największego niezależnego komitetu, jaki wystawił swoje listy wyborcze w stolicy.

klinowski.jpg

Członek Zarządu

Mateusz
Klinowski

Radny Miasta Wadowice, naukowiec, działacz społeczny i publicysta. Doktor nauk prawnych, na co dzień pracujący na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współzałożyciel stowarzyszenia Inicjatywa Wolne Wadowice, znanego z walki z lokalnym układem polityczno-towarzyskim, której finałem był wybór Klinowskiego na burmistrza Wadowic w 2014 roku. Współtwórca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, która przyczyniła się do rewolucyjnej zmiany polskiego prawa w duchu hasła „leczyć zamiast karać”. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, m.in. rocznym stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla wyróżniających się młodych doktorów i nagrodą Tygodnika Polityka „Zostańcie z Nami” dla najlepszych badaczy młodego pokolenia. Naukowo pracował również za granicą, na uniwersytetach w Getyndze i w Alicante, a Uniwersytet w Puerto Rico zaproponował mu stanowisko profesora wizytującego w dziedzinie bioetyki. W II turze wyborów burmistrza Wadowic w 2018 r. wygrał na terenie miasta Wadowice, niestety głosy oddane w okolicznych wsiach przeważyły szalę zwycięstwa na stronę kontrkandydata z PiS, który ostatecznie zdobył 55% głosów. Klinowski jednak po raz 3 został radnym, a do Rady Miejskiej wprowadził aż 9 dodatkowych radnych (11 mandatów zdobył PiS).

ula4.jpg

Koordynator lokalny (woj. łódzkie)

Urszula Niziołek-Janiak

Społeczniczka od 2008 roku związana z ruchami miejskimi. Przewodnicząca ruchu miejskiego Stowarzyszenie Tak dla Łodzi i wiceprezeska Federacji Piesza Polska. Inicjowała i współtworzyła pierwszy regulamin konsultacji społecznych, społeczny program remontowy kamienic i program rewitalizacji Księżego Młyna. W latach 2011-2018 radna Rady Miejskiej w Łodzi, przewodniczyła komisji rewitalizacyjnej i komisji budżetu obywatelskiego, była wiceprzewodniczącą komisji zajmujących się transportem i planowaniem przestrzennym. Inicjatorka łódzkiego budżetu obywatelskiego, parków kieszonkowych i zazieleniania ulic oraz uchwał: antysmogowej, o pieszym mieście, edukacji obywatelskiej oraz uchwały przeciw imprezom z tresurą zwierząt. Zabiegała o rewitalizację śródmieścia, wprowadzenie ustawy krajobrazowej i o rewitalizacji. Wraz z Tak dla Łodzi doprowadziła do przyjęcia w Łodzi m.in. uchwały o bezpłatnych obiadach dla uczniów szkół podstawowych i uchwały o działaniach antydyskryminacyjnych. W ostatnich wyborach z ramienia niezależnego KWW Tak! kandydatka na prezydenta Łodzi.

Ula kwadrat.png
Urszula
Podurgiel

Założycielka Fundacji Kocham Jaśka oraz Stowarzyszenia Adelfi, które w ciągu kilku lat od organizacji hobbistycznej rozwinęło się w profesjonalną organizację zatrudniającą kilkadziesiąt osób. Do dziś główny strateg Stowarzyszenia pracująca nad wdrażaniem well-beingu i zarządzania horyzontalnego, rozwojem osobistym różnych osób i grup. Pasjonatka procesów edukacyjnych, w sposób nieoczywisty łącząca w nich wiedzę i umiejętności z wielu dziedzin.

Absolwentka Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie, studiów podyplomowych ogólnomenagerskich Uniwersytetu Warszawskiego, Ekonomii Społecznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Partycypacji Społecznej – Animacji – Ewaluacji – Superwizji Uniwersytetu Gdańskiego.

Ukończyła wiele programów rozwojowych w tym Program Liderzy PAFW oraz Szkołę Trenerów STOP.

Zrzut ekranu 2019-04-03 o 17.39.22.png

Członek Zarządu

Tomasz
Olszówka

Radny Tarnowa, ekonomista, prawnik, biznesmen i aktywista miejski; lider Stowarzyszenia Nasze Miasto Tarnów. Przewodniczący Komisji Rozwoju i Spraw Komunalnych w Radzie Miasta Tarnowa. Radny Osiedla Strusina. Założyciel i lider Inicjatywy Miejskiej „Anioł Struś”, aktywista projektu „Powietrze Tarnów”. Propagator edukacji zdrowotnej, twórca wydarzeń społeczno-kulturalnych: 3Maj się Zdrów Festival, Muzykoterapia Duszy, Nocny Rajd Rowerowy. Inicjator Deklaracji Tarnowskiej na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta, którą stowarzyszenie Nasze Miasto Tarnów przywiesiło w 2018 r. na bramie tarnowskiego ratusza. Jako prezes szpitala Centrum Zdrowia Tuchów uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. wyróżnieniem Ministra Zdrowia w kategorii Menedżer Roku 2016 – placówki prywatne. W polityce samorządowej zadebiutował w ostatnich wyborach samorządowych, zajmując 3 miejsce wśród kandydatów na Prezydenta Tarnowa (17%) oraz wprowadzając 5 radnych, od głosu których zależy większość w radzie miasta.

Wojciech Pająk nowe.jpg

Koordynator lokalny (woj. podlaskie)

Wojciech Pająk
screen.png

Koordynator lokalny (woj. zachodniopomorskie)

Łukasz
Mituła

Geograf, społecznik, badacz, publicysta
i marketer.

 

Radny Miasta Suwałk od 2014 roku. Inicjator Roku Czarnej Hańczy w Suwałkach (2016), podejmuje miejskie działania antysmogowe i chroniące środowisko naturalne w ekosystemie miejskim.

 

Pasjonat zrównoważonego rozwoju Suwałk oraz akcji lokalnych na styku kultury
i natury. Konsultuje się z mieszkańcami
i ekspertami z pomocą nowych mediów
i całkiem osobiście.

 

Doradza firmom, jak odnieść sukces biznesowy czerpiąc z potencjału Suwalszczyzny, a mieszkańcom, jak się pozbyć starego pieca i zainwestować w odnawialne źródła energii.

Jakub Jakubowski.jpg
Jakub Jakubowski

Animator kultury, społecznik, grafik-freelancer.
 

W latach 2014-2018 Radny Miasta Radzyń Podlaski. Od 2018 roku Radny Powiatu Radzyńskiego. Niezależny i bezpartyjny samorządowiec, w swych działaniach opiera się na oddolnym zaangażowaniu ludzi w rozwiązywanie problemów, które ich dotyczą. Promotor budżetu partycypacyjnego, konsultacji społecznych, współpracy międzypokoleniowej i wolontariatu. Wspólnie z żoną przez 9 lat prowadzili w Radzyniu Podlaskim kultowe między Wisłą, Bugiem i Wieprzem trzecie miejsce — Kawiarnię i Herbaciarnię Artystyczną "Kofi&Ti". Odbyło się tam mnóstwo wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, razem z ponad 150 koncertami artystów z całej Polski i świata.
 

Od 2019 roku mieszka pod miastem, w starym drewnianym domu i uczy dzieci w ramach edukacji domowej.

Radny Rady Miejskiej w Goleniowie od 2010 roku. W latach 2014-2018 Przewodniczący Rady. Założyciel i przedstawiciel Stowarzyszenia Goleniowski Ruch Miejski. Kandydat na burmistrza Gminy Goleniów w wyborach samorządowych w 2018 roku. Od 2018 roku przewodniczący klubu radnych Ruch Miejski w goleniowskim samorządzie. Pasjonat mediów społecznościowych. Pokazuje, że za pomocą internetu można angażować mieszkańców w wiele inicjatyw lokalnych i ciekawych dyskusji. Zawodowo związany z realizacją inwestycji publicznych i tworzeniem strategii rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnego samorządu. Twórca markamiasta.pl

JacekStrojny.png
dr hab. Jacek Strojny

Pracownik akademicki jednej z rzeszowskich uczelni. Od 18 lat zajmuje się zarządzaniem projektami oraz rozwojem terytorialnym.

Specjalizuje się w problematyce nowoczesnego zarządzania publicznego,
w szczególności na poziomie samorządów lokalnych.

Kierownik Zakładu Zarządzania Projektami
i Polityki Bezpieczeństwa na Wydziale
Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Jest autorem ok. 150 publikacji z zakresu zarządzania projektami i procesami, zarządzania publicznego oraz rozwoju regionalnego.

 

Niezależny konsultant, trener oraz asesor Polish Project Excellence Award. Posiada 12 lat doświadczenia w zarządzaniu spółkami tworzonymi przez jednostki samorządu
terytorialnego.


Brał udział w ponad stu projektach dla przedsiębiorstw, instytucji sektora publicznego oraz organizacji pozarządowych, w tym uczestniczył w tworzeniu metodyki zarządzania projektami, programami
i portfelami projektów dla RBMP KPRM.


 

Kasia Szwarc 24 net.jpg

Ekspertka ds. Polityki Publicznej

Katarzyna
Szwarc

Prawniczka i ekspertka polityki publicznej. Członkini Zarządu Fundacji Inicjatyw Strategicznych, gdzie zarządza projektami w zakresie sprawiedliwego rozwoju i zrównoważonych finansów. Autorka programów wyborczych, raportów i publikacji na temat roli miast w transformacji energetycznej, w tym ostatnio samorządowego podręcznika „Zielony Renesans”. Absolwentka Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczka programu „Rethinking Capitalism” Mariany Mazzucato na University College London. Ponadto, Policy Fellow w Grantham Research Institute on Climate Change London School of Economics.

Kamil Żbikowski.jpg
Kamil Żbikowski

Radny miasta Zabrze, prawnik, finansista, project manager i aktywista miejski. Lider ruchu miejskiego Lepsze Zabrze.

 

W wyborach samorządowych w 2018 roku zajął 3. miejsce wśród kandydatów na prezydenta Zabrza (z poparciem 15,5%) w ramach lokalnego komitetu wyborczego Lepsze Zabrze, który zdobył 3 mandaty w Radzie Miasta.

 

Przewodniczący klubu radnych Lepsze Zabrze.

 

W ramach działalności publicznej realizuje zainteresowania w zakresie ochrony jakości powietrza, renowacji zabytków, rozwoju infrastruktury pieszej i rowerowej, terenów zielonych i transportu publicznego oraz partycypacji obywatelskiej.

 

Założyciel szeregu akcji i stowarzyszeń zajmujących się tymi sprawami, m.in. Ratujemy Zabrzańskie Zabytki, Kongres Ochrony Zabytków, Zabrzański Alarm Smogowy, Czyste Zabrze, Rowerowe Zabrze. Pomysłodawca projektów Rowerowa Średnicówka i Śląski Szlak Wież Ciśnień. Inicjator uruchomienia budżetu obywatelskiego w Zabrzu.

patryk.jpg
Patryk Spaliński

Aktywista miejski, działacz społeczny na rzecz klimatu, praw pracowniczych oraz praw człowieka. Założyciel i lider Akcji Restart, pierwszego ruchu miejskiego, działającego w miastach Zagłębia Miedziowego.
  

Pomysłodawca i lider akcji Stop prywatyzacji Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie, współorganizator protestów przeciwko budowie spalarni opon pod Legnicą, które doprowadziły do wstrzymania inwestycji. Inicjator protestu przeciwko podniesieniu cen biletów w komunikacji miejskiej w Legnicy. W Zagłębiu Miedziowym promuje rozwój edukacji i kultury, partycypację obywateli w życiu miasta oraz dbanie o klimat.
 

Stały organizator Młodzieżowych Strajków Klimatycznych. Zaangażowany w kampanię do europarlamentu oraz kampanię parlamentarną. W swojej działalności szczególnie zwraca uwagę na równość, wyrównywanie szans, klimat oraz postulaty młodych. 
 

Prywatnie maturzysta, pasjonat fotografii oraz miłośników psów. Uważa, że działanie razem z ludźmi to podstawa. 

karol www.jpg

Koordynator lokalny (woj. mazowieckie)

Karol Perkowski

Absolwent Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz prawa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ukończył staże w Kancelarii Senatu RP i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 2014 - 2017 roku rzecznik prasowy oraz członek zarządu warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Następnie wiceprzewodniczący Wolnego Miasta Warszawa Jana Śpiewaka. Od 2016 roku pełni funkcję przewodniczącego Rady Osiedla Żelazna Brama. Zawodowo od 2018 roku zajmował stanowisko prawnika w Kancelarii Adwokackiej “Resist”, następnie koordynatora biura poselskiego w Warszawie Posłanki na Sejm RP Agnieszki Dziemianowicz-Bąk gdzie między innymi organizował Poselską Pomoc Pracowniczą świadczącej nieodpłatną pomoc prawną. Wolontaryjnie zaangażowany w działalność Uniwersyteckiej Poradni Prawnej (sekcja prawa cywilnego).

GP MSO01973.png
Grzegorz
Pietruczuk

Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy od 2018 roku. Przewodniczy Stowarzyszeniu „Razem dla Bielan”, gdzie działa wraz z grupą zaangażowanych w sprawy dzielnicy aktywistów, rozwiązuje konkretne problemy i poszukuje szans dalszego rozwoju dzielnicy. Nastawiony na oddolne i niezależne inicjatywy bezpośrednio odpowiadające potrzebom mieszkańców. Od 20 lat związany z samorządem. W latach 1998–2002 był radnym gminy Warszawa-Bielany, w latach 2004–2005 szefem gabinetu politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a od 2006 do 2018 roku zastępcą burmistrza dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (trzy kadencje). W latach 2010–2014 był radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ukończył nauki polityczne na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jarek 2.jpg
Zofia Sobczak.JPG
Jarosław
Ogrodowski
Zofia
Sobczak

Ekspert w zakresie partycypacji społecznej i rewitalizacji. 

W ostatnich latach prowadził i współprowadził wiele procesów partycypacyjnych i aktywizacyjnych, takich jak projekt „Nasz Księży Młyn” realizowany z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami czy „Budżet Obywatelski dla Łodzi”, gdzie był odpowiedzialny za organizowanie spotkań z mieszkańcami,  przeprowadzanie ich oraz prowadzenie specjalnego doradztwa dla mieszkańców.

Uczestniczył w pracach nad Założeniami Lokalnego  Programu Rewitalizacji Łodzi 2020+ oraz Gminnego Programu Rewitalizacji Łodzi. 

Od listopada 2015 był osobą odpowiedzialną za prowadzenie szkoleń i opiekę merytoryczną nad  miastami-uczestnikami konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” prowadzonego na zlecenie  Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju przez Instytut Rozwoju Miast. 

W latach 2016-2019 był pracownikiem Instytutu Rozwoju Miast, gdzie odpowiadał za prowadzenie szkoleń, tworzenie dokumentów strategicznych dla samorządów oraz tworzenie publikacji poradnikowych i podręczników dla  samorządów z zakresu partycypacji społecznej i rewitalizacji. 

__AA7378-minimalnie_chlodniej_edited.jpg
Magdalena
Góralska

Antropolożka, pracowniczka naukowa i działaczka. Ekspertka w zakresie nowych technologii, zwłaszcza w kontekście ich wpływu na naukę, medycynę, służbę zdrowia i przemysł rolniczy.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Collegium Invisibile. Obecnie doktoryzuje się w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na swoim alma mater. 

 

W latach 2010 - 2013 działała w warszawskich organizacjach zajmujących się pomocą imigrantom, stawiając swoje pierwsze kroki w świecie nauki.

 

Po dwuletnim pobycie w Kalkucie (2013-2015) otrzymała grant na prowadzanie badań etnograficznych nad problemem przekazywania wiedzy eksperckiej z zakresu zdrowia i żywienia w dobie Internetu w ramach programu Diamentowy Grant (2016-2021).

 

W latach 2016-2018 studiowała na Uniwersytecie Oksfordzkim, współpracując z lokalnymi badaczami z Oxford Internet Institute w ramach projektów próbujących zrozumieć zjawisko misinformacji w sieci.

 

Od 2020 roku przewodniczy europejskiej sieci młodych badaczy antropologii medycznej (MAYS) w ramach European Association of Social Anthropology.

Aktywistka miejska. Członkini zarządu Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze w latach 2014-2016.

 

Inicjatorka i liderka akcji ocalenia kina Femina w Warszawie. W latach 2017-2020 członkini zarządu Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa (obecnie członkini zwykła).

 

Z wykształcenia historyczka sztuki, w działalności społecznej głównie zajmuje się obszarami ochrony zabytków, edukacji, planowania przestrzennego i reprywatyzacji.

 

Dwukrotnie startowała w wyborach samorządowych w latach 2014 (z komitetu Miasto Jest Nasze) oraz w 2018 (z komitetu Wygra Warszawa).

 

Prywatnie współtwórczyni projektu „Sztuczki ze sztuką”, którym szerzy znajomość historii sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz mama dwóch chłopców.

Michał Wróbel Rzeszów.jpg
Michał Wróbel

Człowiek kilku profesji. 

 

Rzeszowianin od ponad 30 lat — mąż, ojciec, czynny pasjonat lotnictwa, inżynier i anglista a od niedawna również miejski aktywista relacjonujący na swój sposób otaczającą go
rzeczywistość Rzeszowa.


To jednak co najważniejsze to przede
wszystkim budowniczy chcący uczynić swoje miasto od nowa.

Adam Moczulski.jpg
Adam Moczulski

Od 20 lat jest prywatnym przedsiębiorcą, specjalizującą się w bezpłatnej obsłudze kuracjuszy, doborem turnusów rehabilitacyjnych oraz dostarczaniem danych dla firm krajowych i zagranicznych.

 

Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi w największych krajowych i zagranicznych koncernach. 

 

Poza pracą zawodową, od 2015 roku, jest członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

 

Działalność społeczną, realizuje w szerszej formule od 2019 roku, jako przewodniczący Rady Osiedla oraz mieszkaniec, składając wnioski do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki głosom mieszkańców, większość wniosków została zrealizowana.

 

Prywatnie rodowity rzeszowianin mąż, ojciec, miłośnik wędkarstwa muchowego oraz maratończyk-amator, z kilkoma maratonami na koncie.

bottom of page